Karta kierowcy – co warto wiedzieć?
Karta kierowcy jest wymagana w samochodach wyposażonych w tachograf kierowcy. Tylko na podstawie karty kierowcy można takim pojazdem kierować. Pozwala ona na identyfikację kierowcy, ponieważ sam dokument jest imienny. Rejestruje też czas i przebieg jazdy, czyli umożliwia zgromadzenie danych dotyczących czynności wykonywanych przez kierowcę.
Podstawowe informacje o karcie kierowcy
Obowiązek posiadania ważnej karty kierowcy zapisany jest w przepisach Rozporządzenia Parlamentu I Rady (UE)NR 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Na podstawie tych przepisów kartę kierowcy wydaje się każdemu kierowcy, wykonującemu przejazdy samochodem z tachografem cyfrowym. Dokument wydawany jest przez właściwy organ państwa członkowskiego, w którym kierowca posiada miejsce normalnego zamieszkania. W Polsce jest to Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Wniosek o wydanie karty kierowcy składa się w formie papierowej lub elektronicznej. Do wniosku należy dołączyć kopię ważnego prawo jazdy, fotografię kierowcy oraz kopię dowodu wniesienia opłaty za wydanie karty. Wysokość opłaty za kartę do tachografu cyfrowego wynosi 172,2 złotych. Kierowca może się domagać o refundację tego wydatku u swojego pracodawcy. Proces wydania karty kierowcy nie jest dłuższy niż 30 dni. Karta wydawana jest na okres 5 lat, przy zastrzeżeniu, że nie dłużej niż okres ważności prawo jazdy kierowcy. Informacje zawarte na karcie odczytywane mogą być przez pracodawcę oraz przez służby kontrolne w celu skontrolowania kierowcy. Należy jednak mieć na uwadze to, że jedyną osobą uprawnioną do złożenia wniosku o wydanie karty kierowcy jest kierowca, a nie jego pracodawca. Karta kierowcy nie jest dokumentem zastępującym prawo jazdy i nie upoważnia do kierowania pojazdem.
Obowiązki kierowcy zawodowego
Każdy kierowca może posiadać tylko jedną ważną kartę kierowcy. Jest to karta imienna. Dokument nie powinien być nikomu pożyczany. Nie można go też pozostawić w samochodzie pod kontrolą kogoś innego. Jako, że państwa członkowskie Unii Europejskiej prowadzą rejestry elektroniczne kart to dostęp do rejestrów mają także funkcjonariusze służb kontrolnych. Kierowca nie może posługiwać się uszkodzoną kartą lub kartą, której minął okres ważności. Karta kierowcy musi być zastosowana w każdym dniu, w którym kierowca prowadzi pojazd. Nie można wyjmować dokumentu z urządzenia rejestrującego przed zakończeniem dziennego okresu pracy. Kierowca zobowiązany jest chronić kartę i nie można używać jej, jeśli jest zabrudzona albo uszkodzona.
Zostań podwykonawcą Profit Express!
Pracując dla naszej firmy nie potrzebujesz Karty Kierowcy. Wystarczy prawo jazdy i krótkie szkolenie. Zachęcamy do rozpoczęcia współpracy z naszą firmą jako podwykonawca. Gwarantujemy najkrótszy w kraju w branży transportowej termin płatności – tylko 7 dni, minimum 10 000 km w miesiącu, zwroty za paliwo, mosty, promy i inne. Skontaktuj się z nami po więcej informacji!